Trojhalí otevřelo své brány. V programu vystoupil i Svět techniky


Jarek Nohavica, který pomyslně Trojhalí před 8 lety uzavíral, jej také otevřel. Speciálně pro tuto příležitost sestavil kapelu Karolinka – dechovku, která spolu s Jarkem zahrála písničky hlavně o Ostravě.

V programu od 15:00 - 20:00 vystoupil i Svět techniky. Návštěvníkům akce přestavil svůj nový exponát - gyroskop a také robota ADVEE.

Více informací o programu Trojhalí zde.

 

Vyzkoušejte, jak na vás působí přetížení 3G

Adrenalinový zážitek slibuje zcela nová atrakce Světa techniky v Dolních Vítkovicích. Simulátor letadla s přetížením 3G si budete moci vyzkoušet tento pátek a to v programu k otevření Trojhalí. Okusit atrakci můžou také návštěvníci festivalu Colours of Ostrava.

Gyroskop to jsou tři propletené kruhy, které simulují 3G přetížení. Stačí si nasednout do sedačky, připoutat bezpečnostní pásy a dobrodružství může začít! Stejně jako piloti stíhaček nebo kosmonauti můžete v gyroskopu zažít přetížení 3G. To znamená, že pokud vážíte třeba 50 kg, jste do sedadla vtlačování silou 3 krát větší, tedy 150 kg. Rychlost i intenzita otáčení je ovládána ručně, podle přání odvážných návštěvníků. Po celou dobu této vysoké pilotáže jsou u všech přítomní naši zkušení animátoři, kteří ovládají rychlost otáčení a v případě nutnosti vás jsou schopni rychle vrátit nohama na zem.

 

O českém robotovi, který chodí a mluví

Robota Advee vyvinula trojice brněnského VUT. Jmenuje se Advee, měří 160 centimetrů, mluví s okolím a dokáže se sám pohybovat. Vývoj robota trval dva roky a Vysoká škola báňská ho zakoupila v rámci projektu Tvoje budoucnost - tvoje volba z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost zaměřeného na vzdělávání žáků a studentů základních a středních škol, r. č. . r. č. CZ.1.07/1.1.24/01.0085. Více informací zde.

 

Kde můžou děti robota potkat?

Školáci ho běžně najdou v učebnách Malého světa techniky U6, kde jim pomáhá hravou formou porozumět učivu, které znají z učebnic. Cílem je přiblížit malým i velkým objevitelům problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladek jim ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností. Kdo ji porozumí hned v dětství, zamiluje si ji na celý život.