Svět techniky, hra se zážitky, uvidíte od 26. 9.


Uvnitř jedinečné stavby Josefa Pleskota tak vznikne rozsáhlá expozice, která bude širokou veřejnost bavit a vzdělávat v nejrůznějších oblastech života, přírodních i technických vědách.

Na ploše 14 000 metrů čtverečních se zde připravují celkem čtyři světy. Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Uvnitř nového centra naleznete i 3D kino a Divadlo vědy. Společným jmenovatelem všech světů bude poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Návštěvníci by tady mohli přijít na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletět třeba do pravěku k mamutům, pochopit, co je to vlastně duha nebo bouřka. Ti starší se mohou ponořit do tajemství klonování, poznat micro a nanosvět a spoustu dalšího. U všech badatelů rozpozná detektor nálady, jak jsou dnes nastrojeni a jestli se dobře baví.

„Pro ty nejmenší děti od dvou do šesti let je určena speciální expozice, kterou jsme nazvali  Dětský svět“, vysvětluje ředitel Světa techniky, Jakub Švrček. „Je překrásný a plný podnětů pro rozvoj poznání, zručnosti a fantazie. Tady si mohou děti hrát s velikým jeřábem a postavit si svůj vlastní dům, opravit auto nebo jako malí lékaři uzdravit kamaráda. Kdo si troufne, může si v mini televizním studiu natočit svůj záběr a maminka mu ho může poslat e-mailem domů“, dodává pan Švrček. Malé hospodyňky mohou zatím zaskočit nakoupit na farmářský trh a pak uvařit dobrý oběd. Že mléko nepochází z krabice, ale z krávy, pochopí tak, že jednu uvidí doslova v životní velikosti a ještě si ji mohou zkusit podojit.

Velkou část expozice zabere vodní svět. „Je to kombinace umělých atrakcí a přírodní scenérie. Máme tady vodní xylofon, ale také přehradu, kde mohou děti postavit stavidlo a naplnit ji vodou. Z přehrady se pak voda vlévá do meandru řeky, kde se tvoří peřeje a kam mohou děti pouštět lodičky, které doplují až do moře,“ vysvětluje tvůrce exponátů Milan Pešík. Přesně takové zábavné exponáty a ještě mnohem více slibuje Svět techniky, do kterého se můžete podívat již za pár týdnů. Přijďte si hrát se zážitky!