Špičkový „kadeřník“ Van de Graaff vám vytvoří nový styling a ještě Vás u toho vyfotí!


Ptáte se, jak je to možné?

Jednoduše, jeden z našich exponátů – Van de Graaffův generátor – vám vytvoří účes, na jaký obyčejný hřeben ani kulma nestačí. Navštivte o víkendu Svět techniky a přijďte to zkusit!

Z malých návštěvníků se navíc stanou kouzelníci, kteří jako mávnutím proutku čarovnou silou odpudí mýdlové bubliny nebo bez vypínače rozsvítí zářivku. Ty větší pak doslova nabijeme novou energií.

Jak to dokážeme? Nechte se překvapit a přijďte o víkendu do expozice Svět vědy a objevů. Uvidíte, jaká kouzla dokáže elektrostatické pole.

Začínáme v 12:00, 14:00 a v 16:00 hod., program trvá 60 minut.

 

K tématu:

Van de Graaffův generátor je elektrostatický stroj umožňující nabíjet kovovou kouli na velmi vysoké napětí. Vynalezl jej americký fyzik Robert Jemison van de Graaff, první model sestrojil v roce 1929, v roce 1931 získal patent na zlepšenou verzi. Stroj měl využití pro urychlování elektronů a dnes jej využíváme hlavně při fyzikálních experimentech.

Van de Graaffův generátor vycházel z principů známých už od 17. století. S vývojem začal Van de Graaff v roce 1929, kdy také dokončil první malý prototyp. V roce 1931, ve kterém získal patent, byl jeho generátor schopen produkovat napětí přibližně milion voltů, přičemž byl vyroben z materiálu za 90 dolarů.

Další vývoj však vyžadoval zvětšovat rozměry celého zařízení a největší generátory byly nákladné mnohapatrové stavby.

Přestože se zde bavíme o elektřině a vysokém napětí, můžou být návštěvníci Světa techniky v klidu. Náš exponát je naprosto bezpečný a krom spousty legrace vám žádný úraz nehrozí. Naopak se o tento jedinečný zážitek můžete podělit se svými přáteli prostřednictvím zabudovaného fotoaparátu s možností okamžitého odeslání fotografie na váš email.