Podrobněji o jednotlivých expozicích Malého světa techniky U6


Výstava Malý svět techniky U6 je členěna do osmi tematických expozic inspirovaných názvy knih francouzského spisovatele Julese Verna.

Cesta do středu země je první částí expozice. V uvítacím videu návštěvníka do tématiky zasvětí Jules Verne jako průvodce výstavou. Sekce je zaměřena na vývoj od prvotní manuální práce až po vynález parního stroje a jeho použití v průmyslu. Části na sebe tematicky navazují a celek se uzavírá sekcí strojírenství a interaktivní dílnou, kde je možné si vyzkoušet soustružení nebo frézování.

Tajemství ocelového města, druhá část výstavy, seznamuje s průmyslovou historií Moravskoslezského kraje. Návštěvník pozná taje výroby surového železa, jeho přerod v ocel a dozví se jaké je její praktické využití kolem nás. V části naleznete např. laboratoř hutních materiálů, dozvíte se co je to pudlování nebo jak funguje ocelárna.

Cesta kolem světa za 80 dní, je třetí částí výstavy, kde si návštěvník propojí vědomosti z předchozí sekce a pozná praktické využití oceli nejen při výrobě kolejnic, plechů či mostních konstrukcích. Dozví se také zajímavé informace o vývoji železniční dopravy, přesněji budování železniční sítě v České republice. V závěru může nahlédnout do železniční zastávky Nová Role se stanovištěm výpravčího, vyzkoušet si může telegraf a Morseovu abecedu.

Robur dobyvatel, čtvrtá část výstavy je věnována výrobě elektřiny. Návštěvník zde pochopí principy výroby elektrického proudu od magnetické indukce, průmyslové výroby elektřiny až po její každodenní použití.

Pán světa, pátá část výstavy, pojednává o spalovacích motorech, palivech a dopravních prostředcích. Návštěvníkům je k dispozici mototrenažer Honda nebo autotrenažer Škoda Fabia. V sekci jsou k vidění ukázky aut značky Škoda nebo kabina autobusu Karosa B 932.

Ze Země na Měsíc, závěrečná část expozice v prvním patře mapuje oblast letectví a kosmonautiky se zaměřením na českou stopu ve vesmíru. K dispozici je alegorický model přistávacího modulu Vostok 1 nebo letecký simulátor L-200 Morava. Konečné části expozice vévodí ponorka Nautilus kapitána Nema, kde návštěvník najde dobový interiér a vyzkoušet si může i periskop.

Plující město, sedmá část výstavy uvítá návštěvníky v přízemním podlaží vodní plochou. Mohou zde vidět různé typy vodních kol a turbín, model vodojemu nebo animaci klikové hřídele.

Zmatek nad zmatek, poslední část interaktivní expozice se věnuje akustice a vlnění. K vidění je frekvenční tunel, místnost s historickou záznamovou technikou nebo akustický tunel.

V prvním patře je návštěvníkům dopřán celkový pohled na celou výstavu a to z vyhlídkové plošiny. Vidět tak mohou i původní pístová dmychadla z ptačí perspektivy.

V přízemí budovy se nachází také Zóna příležitostných výstav. Součástí objektu jsou i učebny, ve kterých probíhá vzdělávání žáků i pedagogů z Moravskoslezského kraje netradiční formou, sál pro pořádání seminářů a školení.