Nejlepší mladí vynálezci kraje se utkali na „Tržišti nápadů“

Dne 30.1.2013 se v budově Podnikatelského inkubátoru VŠB – TUO uskutečnilo druhé Tržiště nápadů, regionální finále a vyvrcholení programu Třída vynálezců. V rámci tohoto projektu se specializovaní lektoři, většinou úspěšně, pokouší z „obyčejných“ žáků druhého stupně základních škol udělat vynálezce a inovátory.

Takovýchto tříd se za poslední pololetí sešlo jedenáct. Tři nejlepší myšlenky z každé z nich se spolu utkaly právě 30. ledna. A protože se jednalo o nejlepší z nejlepších, nebyl to pro porotu lehký úkol. Soutěžily nápady z různých oborů, od ICT, přes zdraví a společensky prospěšné výrobky. Mezi favority byly například: hasičská hadice na dálkové ovládání, která může zachránit život hasičů i lidí v těžko dostupných podmínkách, dudlík, který umí diagnostikovat nemoc u těch nejmenších, či Nemigrén, elegantní náušnici, která předem upozorní na blížící se bolest hlavy a vy si stihnete vzít prášek včas.

Přestože všechny týmy byly vítězné, opravdu vyhrát mohly jen čtyři.

V kategorii nejlepších prezentačních materiálů vyhráli: sedmáci ze ZŠ Dětská v OstravěDynamickým tlumičem nárazu, který je integrovaný do nárazníků a rozšiřuje deformační zónu.

Nejlépe prezentovali: Tým osmáků ze ZŠ Boženy Němcové v Opavě s nápadem na Bezknížek, tablet fungující jako sešit i všechny učebnice v jednom, který si připravil celou scénku.

Nejlepší nápad měli: Žáci ze 7.A ZŠ Pionýrů ve Frýdku – Místku, kteří vymysleli Bezpečnou slepeckou hůl, která nevidomým pomůže i s překážkami, které by pomocí klasické hole nezaznamenali.

Cenu publika získal nápad Mobilní účtenka opět z 8.A z opavské ZŠ Boženy Němcové. Díky nim se vám už nikdy nemusí účtenky ztratit, vyblednout nebo zabírat v peněžence více místa než hotovost.

Žákům gratulujeme, konkurence byla veliká a v porotě zasedli zástupci největších zaměstnavatelů v regionu, společností Vítkovice Machinery Group, Arcelor Mittal, OKD, Hyundai či IT firmy K2.