Jak se zrodil Svět techniky?

 

Otevřeli jsme 26. 9. 2014

Po téměř dvou letech od otevření expozice Malého světa techniky U6 v bývalé VI. energetické ústředně, přivítal první návštěvníky nově zbudovaný Svět techniky, moderní expozice s 3D kinem, Divadlem vědy a výukovými prostory.

Více informací o expozicích najdete na našich nových webových stránkách www.stcostrava.cz 

Podívejte se na naši filmovou pozvánku.

Dolní Vítkovice

Dolní oblast Vítkovice prochází v posledních letech významnou proměnou. Do ještě nedávno úplně opuštěných míst, kde výroba skončila v roce 1998, se znovu vracejí lidé. Z bývalého průmyslového kolosu se stává město. V září 2014 jsme dokončili projekt s názvem Svět techniky. Ten můžeme pro snadnější pochopení rozdělit na „Malý svět techniky“ a „Velký svět techniky.“

Svět techniky – Science and Technology Center, populárně naučné centrum, neboli „Velký svět techniky“

Za podpory fondů Evropské unie a rozpočtu České republiky bylo 26. 9. 2014 zpřístupněno nejen školám a školkám, ale také široké veřejnosti nové centrum, které hravou formou návštěvníkům představuje zajímavosti vědy a techniky. Je tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu v oblasti vzdělávání i volného času.

Na ploše 14 000 metrů čtverečních zde návštěvníkům nabízí čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět určený pro výstavy dočasné. Stálicemi je Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ten je rozlohou největší, zabírá celé jedno patro a taky venkovní zahradu. Malí i velcí návštěvníci si tady mohou hrát, objevovat i odpočívat. Nabídku nového centra rozšiřuje 3D kino a Divadlo vědy (Show & Demo) včetně zóny dočasných výstav.

Společným jmenovatelem všech světů je poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Návštěvníci přijdou na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletí třeba do pravěku k mamutům, pochopí, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího.

Představení projektu a jeho klíčové milníky najdete zde.

 


 Naším cílem je vybudovat v rámci EU unikátní místo, které

  • zpřístupní problematiku vědy, výzkumu a technických oborů žákům, studentům a široké veřejnosti, návštěvníci si mohou hrát, dívat se, učit se a tvořit,
  • umožní zvýšit prestiž vědy a výzkumu a změnit image technických oborů u cílových skupin,
  • umožní vytvořit předpoklady pro získání talentů pro vědu a výzkum a technické obory,
  • umožní přiblížit slavnou minulost technických oborů v regionu, jejich současnost a budoucnost - celý areál ostravského Světa techniky je dnes v evropském měřítku jedinečným historickým dokladem zachovaného původního technologického toku „uhlí-koks-železo“,
  • vytvoří platformu pro spolupráci představitelů firem, které jsou leadery v technických oborech, vysokých škol a dalších institucí v ČR i zahraničí,
  • přinese vyšší kvalitu života pro obyvatele regionu díky možnosti aktivního trávení volného času spojeného s poznáváním ve Světě techniky – Science and Technology Center (prostory pro exponáty, poznávání, hry, experimenty, auditorium, 3D kino),
  • přinese další impulsy pro rozvoj města a regionu (rozvoj cestovního ruchu, díky trojjazyčnosti centra podpora výuky cizích jazyků a multikulturního přístupu, zvýšení kvality výuky, další ekonomické dopady).

 

Chcete vidět, jak to vypadá ve Světě techniky? 

Navštivte naše nové webové stránky, kde najdete aktuální informace, klikněte zde.

 

Výběrová řízení

Výběrová řízení pořádaná v kontextu projektu Svět Techniky – Science and Technology Centrum naleznete zde.

Celkové výdaje projektu:  656 652 337,- Kč 
Celková výše dotace na realizaci projektu: 536 189 243,- Kč
Podíly jednotlivých příspěvků - příspěvek EU: 455 760 856,- Kč
Příspěvek státního rozpočtu: 80 428 387,- Kč

 

Tisková zpráva k ukončení projektu

Více zde.

 

VI. energetická ústředna (U6) neboli „Malý svět techniky“

V budově VI. energetické učebny (U6) najdou návštěvníci a školy hned několik příležitostí, proč k nám chodit za zábavou a poznáním.

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.  Více o výstavě zde.

Učebny U6

Nabízí školám výukové programy zaměřené na technické a přírodovědné obory, kde probíhá výuka netradiční a pupularizační formou. Více o programu zde.
Do učeben ale může zavítat i veřejnost. A to v době zábavných doprovodných programů zvláště o víkendech. Sledujte naši nabídku v aktualitách na hlavní straně. Informace o projektu NatTech zde.

Kavárna Julese Verna

Příjemné posezení s vyhlídkou na přilehlé náměstí je pro návštěvníky otevřeno denně od 10:00 do 18:00 hodin. Nabízí zde lehké občerstvení, teplé i studené nápoje. Kavárnu si můžete pronajmout i pro soukromé akce.