Nabídka - Expozice

Malý i Velký. U6 i STC. Tedy Malý svět techniky U6 i Velký svět techniky (Science and Technology Centre – STC). Dva bráchové, stovky interaktivních exponátů, unikátní prostředí a netradiční vzdělávání. To vše se ukrývá ve Světě techniky.

 

Malý svět techniky u6   velký svět techniky 

VELKÝ SVĚT TECHNIKY - Dětský svět

 

Velký Svět techniky STC

Návštěvníkům nabízí stovky zábavných atrakcí ve čtyřech stálých tematických expozicích, které je pobaví a také poučí v nejrůznějších oblastech života, přírodních i technických vědách. Těšit se můžete na Dětský svět pro nejmenší děti od 2 do 6 let, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody s venkovní geologicko-botanickou zahradou, Divadlo vědy, 3D kinosál i moderní učebny a laboratoře pro netradiční výuku zajímavých oboru, např. robotiky, vesmíru nebo sluneční soustavy.

 

Dětský svět (pro děti od 2 do 6 let)

Expozice je pro děti od dvou do šesti let s doprovodem rodičů nebo jiného dospělého, který pomáhá dětem plnit úkoly, povzbuzuje je k lepším výkonům a chválí je za dosažené výsledky. Jak funguje farma, kde rostou okurky a mrkve a proč slepici nechutná ryba? Odpovědi nabízí expozice pro nejmenší. Na stavbě se děti spolu s rodiči naučí postavit dům, nakoupí na farmářském trhu a uvaří si dobrou večeři. Pro fandy lékařství máme vybavenou ordinaci s operačním sálem a pro odvážné pak Pohádkový les. Skřítkové potřebují vaši pomoc, hledejte s nimi uloupený poklad!

 

 

Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody (pro děti od 7 let)

Svět vědy a objevů to jsou moderní technologie kolem nás. Poznáte to nejnovější a nejzajímavější z oblastí lékařských technologií, přijdete na chuť nano a mikro světu, ukážeme vám, proč jsou tak důležité nové materiály a nakonec poznáte, že ani matematika a fyzika nejsou žádný strašák. Nemůžeme prozradit všechno, ale napovíme, CT sken, 3D tiskárna, výzva mistra Pythagora nebo zábava z Van de Graaffem, to vše vám vlije do žil nový elán a chuť se dozvědět více!

 

Svět Civilizace

Mottem expozice Svět civilizace je sousloví „Svět a Ty". Jde o vztah člověka - každého z nás - ke světu okolo a k jeho dosavadnímu i budoucímu vývoji. Jak náš život i životní prostředí ovlivňují naše vynálezy a technologie a jak můžeme naopak my sami aktivně přispívat k pozitivnímu i negativnímu směřování civilizace?

Expozice neklade jednoznačné odpovědi, jaký by měl náš vztah ke světu být, ale nabízí informace, které mohou rozhodování o našem chování ke světu pomoci. Základní myšlenkou, kterou chceme návštěvníkovi zprostředkovat, je, že kdo chce změnit svět, musí začít sám u sebe.

 

Svět Přírody

Ve Světě přírody, a jeho jedenácti různých oblastech, se naučíte lépe chápat svět kolem sebe.

Z "Oázy železa", odkazující na historii Ostravy jako města těžkého kovu a sousedních železáren, přes "Faunu", "Strom", "Člověka", "Vesmír" až po "Energii", "Světlo" a "Elektrickou energii": jevy, se kterými se pravidelně setkáváme v našem každodenním životě. „Oáza jídla“, „Síly a pohybu“ vás naučí co je pro vaše tělo to nejlepší. A jaká je ta poslední, jedenáctá oáza? Umělecká libůstka výtvarníka Petra Nikla. Vstupte do „Duše“ a pronikněte do středu poznání!      

 

3D kinosál

Návštěva kinosálu může probíhat samostatně nebo v kombinaci s návštěvou expozice. Vyberte si z našich filmových specialit, které v běžném komerčním kině nenajdete.

V kinosále probíhá promítání nejatraktivnějších vzdělávacích a naučných pořadů z dílny NG či BBC ve 3D i 2D. Vychutnejte si netradiční strmý kinosál, kde je z každého místa ten nejlepší výhled, navíc vás ohromí obrovské plátno s rozměry
18 x  10 m, buďte si jisti, že je největším plátnem v ČR, pokud jde o nekomerční promítání. A zvuk? Ten máme přímo světový. Kino disponuje špičkovou promítací technikou od firmy Barco, tj. zvuk, který se používá jen v hollywoodských kinech, Systém Dolby surround 7.1 JBL ScreenArray.

Divadlo vědy

Unikátní prostor pro zhruba sto diváků. Divadelní uspořádání, prostor hlediště i jeviště, na kterém zapálení popularizátoři vědy předvádí bláznivou science show a ukážou vám, že fyzika i chemie je hračka. Divadlo vědy je místo pro přednášky, komentované promítání i zábavnou vědu.

 

 

Malý Svět techniky U6

V těsné blízkosti Velkého světa techniky se nachází druhá interaktivní expozice Malý svět techniky U6. Ta je zaměřena na klasické tradiční technické obory našeho regionu (hornictví, hutnictví, metalurgie, doprava, elektřina). Celou výstavou vás bude provázet Jules Verne a příběhová linka jeho románů. Projdete Ocelovým městem, poznáte Robura dobyvatele nebo zkusíte jaké to je cestovat Ze Země na Měsíc. Velcí i malí si zkusí řídit vlak jako strojvedoucí, proletí se letadlem, zahrají si na taviče v továrně, vesmírného kosmonauta nebo na kapitána Nema, který se prohání pod hladinou moře ve své ponorce. Zdánlivě složitá látka se díky hře stává logickou a jasnou. Cílem je přiblížit všem objevitelům problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladech jim ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností.

 

Svět techniky - Science and Technology Center
Vítkovice 3004
703 00 Ostrava-Vítkovice
www.stcostrava.cz