Nabídka - Expozice

Malý i Velký. U6 i STO. Tedy Malý svět techniky U6 i Velký svět techniky (Science and Technology Ostrava – STO). Dva bráchové, stovky interaktivních exponátů, unikátní prostředí a netradiční vzdělávání. To vše se ukrývá ve Světě techniky.

 

Malý svět techniky u6   velký svět techniky 

VELKÝ SVĚT TECHNIKY - Dětský svět

 

Malý Svět techniky U6

Nesrovnatelná expozice Malého světa techniky U6 je zakomponovaná do srdce industriálního objektu VI. energetické ústředny v Dolních Vítkovicích. Vtáhněte své žáky, studenty do doby minulé, odhalte s nimi tajemství technických vynálezů a historii technického pokroku od průmyslové revoluce až po současnost.

Prohlídka trvá 2 hodiny, nadchne a pobaví mladší i dospělé. Celou výstavou Vás bude provázet Jules Verne a příběhová linka jeho románů. Dozvíte se nejen něco o historii samotných Vítkovic, ale i něco málo o hornictví, metalurgii, parních strojích a o ukradené pokladničce pana Božka, o vzniku elektřiny a spalovacích motorů. Samozřejmě, že bez „hraní“ to nejde,
u nás je přísně přikázáno všechno si osahat a vyzkoušet.

 

Velký Svět techniky STO

Návštěvníkům nabízí stovky zábavných atrakcí ve čtyřech stálých tematických expozicích, které je pobaví a také poučí v nejrůznějších oblastech života, přírodních i technických vědách. Těšit se můžete na Dětský svět pro nejmenší děti od 2 do 6 let, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody s venkovní geologicko-botanickou zahradou, Divadlo vědy, 3D kinosál i moderní učebny a laboratoře pro netradiční výuku zajímavých oboru, např. robotiky, vesmíru nebo sluneční soustavy.

 

Dětský svět (pro děti od 2 do 6 let)

Expozice je pro děti od dvou do šesti let s doprovodem rodičů nebo jiného dospělého, který pomáhá dětem plnit úkoly, povzbuzuje je k lepším výkonům a chválí je za dosažené výsledky. Jak funguje farma, kde rostou okurky a mrkve a proč slepici nechutná ryba? Odpovědi nabízí expozice pro nejmenší. Na stavbě se děti spolu s rodiči naučí postavit dům, nakoupí na farmářském trhu a uvaří si dobrou večeři. Pro fandy lékařství máme vybavenou ordinaci s operačním sálem a pro odvážné pak Pohádkový les. Skřítkové potřebují vaši pomoc, hledejte s nimi uloupený poklad!

 

 

Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody (pro děti od 7 let)

Svět vědy a objevů to jsou moderní technologie kolem nás. Poznáte to nejnovější a nejzajímavější z oblastí lékařských technologií, přijdete na chuť nano a mikro světu, ukážeme vám, proč jsou tak důležité nové materiály a nakonec poznáte, že ani matematika a fyzika nejsou žádný strašák. Nemůžeme prozradit všechno, ale napovíme, CT sken, 3D tiskárna, výzva mistra Pythagora nebo zábava z Van de Graaffem, to vše vám vlije do žil nový elán a chuť se dozvědět více!

 

Svět Civilizace

Mottem expozice Svět civilizace je sousloví „Svět a Ty". Jde o vztah člověka - každého z nás - ke světu okolo a k jeho dosavadnímu i budoucímu vývoji. Jak náš život i životní prostředí ovlivňují naše vynálezy a technologie a jak můžeme naopak my sami aktivně přispívat k pozitivnímu i negativnímu směřování civilizace?

Expozice neklade jednoznačné odpovědi, jaký by měl náš vztah ke světu být, ale nabízí informace, které mohou rozhodování o našem chování ke světu pomoci. Základní myšlenkou, kterou chceme návštěvníkovi zprostředkovat, je, že kdo chce změnit svět, musí začít sám u sebe.

 

Svět Přírody

Ve Světě přírody, a jeho jedenácti různých oblastech, se naučíte lépe chápat svět kolem sebe.

Z "Oázy železa", odkazující na historii Ostravy jako města těžkého kovu a sousedních železáren, přes "Faunu", "Strom", "Člověka", "Vesmír" až po "Energii", "Světlo" a "Elektrickou energii": jevy, se kterými se pravidelně setkáváme v našem každodenním životě. „Oáza jídla“, „Síly a pohybu“ vás naučí co je pro vaše tělo to nejlepší. A jaká je ta poslední, jedenáctá oáza? Umělecká libůstka výtvarníka Petra Nikla. Vstupte do „Duše“ a pronikněte do středu poznání!      

 

3D kinosál

Návštěva kinosálu může probíhat samostatně nebo v kombinaci s návštěvou expozice. Vyberte si z našich filmových specialit, které v běžném komerčním kině nenajdete.

V kinosále probíhá promítání nejatraktivnějších vzdělávacích a naučných pořadů z dílny NG či BBC ve 3D i 2D. Vychutnejte si netradiční strmý kinosál, kde je z každého místa ten nejlepší výhled, navíc vás ohromí obrovské plátno s rozměry
18 x  10 m, buďte si jisti, že je největším plátnem v ČR, pokud jde o nekomerční promítání. A zvuk? Ten máme přímo světový. Kino disponuje špičkovou promítací technikou od firmy Barco, tj. zvuk, který se používá jen v hollywoodských kinech, Systém Dolby surround 7.1 JBL ScreenArray.

Divadlo vědy

Unikátní prostor pro zhruba sto diváků. Divadelní uspořádání, prostor hlediště i jeviště, na kterém zapálení popularizátoři vědy předvádí bláznivou science show a ukážou vám, že fyzika i chemie je hračka. Divadlo vědy je místo pro přednášky, komentované promítání i zábavnou vědu.

 

 

 

 

Svět techniky - Science and Technology Center
Vítkovice 3004
703 00 Ostrava-Vítkovice
www.stcostrava.cz