Expozice "Robur dobyvatel"

VÝROBA ELEKTŘINY

Přijďte s kamarády závodit ve výrobě elektřiny


Exponát znázorňující cestu elektrické energie od výroby v elektrárnách až po její využití v domácnostech vévodí sekci s názvem Robur dobyvatel.

Návštěvníkům se tato expozice pojmenovaná podle jednoho z dobrodružných románů Julese Verna snaží komplexně ukázat, co se vlastně skrývá za výrobou elektrické energie. Vědecké objevy v oblasti elektřiny předznamenaly nový společensko-technický mezník ve vývoji lidstva, proto se expozice věnuje jak různým typům elektrických zdrojů, tak i transportu elektřiny k domácnostem a do továren. Do celého procesu výroby elektřiny je přitom návštěvník aktivně zapojen jako hlavní zdroj energie a hybatel exponátu. Vyrábí ji totiž sám svým vlastním pohybem při jízdě na rotopedu. Malí i velcí si tady při hře uvědomí, že elektřina nevzniká jen zmáčknutím vypínače v obýváku. Tím, že návštěvník nasedne na rotoped, opře se do pedálů a roztočí kola, jako by roztočil turbínu v elektrárně a spustil tak celý proces výroby elektrické energie.

Při jízdě na rotopedu mohou návštěvníci na srozumitelné grafice před sebou sledovat, jak se díky jejich pohybu šíří elektrická energie z elektrárny přes trafostanici a dráty až do rádia v rodinném domě. Všechno je přitom koncipováno jako závod. Soutěžit spolu mohou celkem tři výrobci elektřiny. Každý z nich přitom reprezentuje jiný typ elektrárny, jeden jadernou, druhý vodní a třetí tepelnou. Trasy každého závodníka jsou od sebe barevně odlišeny, takže při jízdě mohou navíc sledovat, kdo šlape rychleji a komu se nejlépe daří dovádět elektřinu až do rádia. Tomu nejrychlejšímu pak jako odměnu zahraje rádio písničku, kterou si vítěz sám zvolí. Vybírat může mezi pěti songy od Chinaski, Blue Effectu nebo Gipsy.cz.

Kromě zábavných rotopedů je v sekci Robur dobyvatel také ukázka galvanického článku, magnetické indukce nebo elektromotoru.