Expozice "Plující město"

PŘÍSTAV A KLIKOVÁ HŘÍDEL

Vodní svět v přízemí Interaktivní expozice U6 zábavně a hravě odhaluje tajemství fungování obřích zaoceánských lodí. V lodním přístavu tady návštěvníci narazí i na interaktivní prezentaci jedné ze stěžejních součástí lodních motorů, klikovou hřídel, která je specialitou vítkovické produkce.

U kormidla, vyrobeného z hasičského rozdělovače, si interaktivní obrazovku mohou příchozí sami ovládat. Stisknutím tlačítka se dostanou až do útrob lodě s názvem Vítkovice, která kdysi převážela železnou rudu ze zemí bývalého Sovětského svazu nebo z Jižní Ameriky do českých zemí. Byl to skutečný obr, loď měřila přes dvě stě metrů. Aby si naši návštěvníci dokázali lépe představit takové rozměry, je součástí prezentace taky jednoduché měřítko. Rozměry lodě se dají srovnat s pařížskou Eiffelovkou.

První zastávkou uvnitř lodě je spalovací komora, jejíž velikost se dá srovnat s kostelem, druhou je pak samotný motor lodě, který je velký asi jako strom. Když se přiblížíme ještě o kousek blíž, vidíme už krásu samotné klikové hřídele. Můžeme přesně sledovat její pohyb.

První zalomená hřídel byla ve Vítkovicích vyrobena už v roce 1897 a putovala tehdy do rakousko—uherského námořnictva. Od té doby se Vítkovice dostaly mezi světové špičky ve výrobě těchto lodních komponentů, v současné době je dokáže vyrobit v rozměrech od 5 do 24 metrů a váhy několika desítek tun. V únoru loňského roku byla přitom ve Vítkovicích vyrobena jubilejní hřídel s pořadovým číslem 4.000. Animace klikových hřídelí je v Malém světě techniky U6 součástí sekce Plující město.

Další částí této expozice je třeba zmenšený nákladní lodní přístav, srovnání účinností technologií vodních kol a turbín nebo technická dokumentace vítězných lodí z první a druhé světové války. Pro děti je zde nachystána vodní herna s pumpami a hrací fontánou.

Zajímavosti:

Kliková hřídel v sortimentu Vítkovic.
Kliková hřídel (zkráceně klikovka) je technická součástka zařízení, sloužící k přeměně přímočarého vratného pohybu na rotační nebo naopak. Je to základní součást většiny pístových motorů a pístových čerpadel. Více zde.


VODNÍ KOLA A TURBÍNY

Od dřevěného kola k turbíně


Ovládat turbínu mlýnice nebo vodní elektrárny? Žádný problém v interaktivní a hravé U-šestce v Dolních Vítkovicích.

Zábavný exponát s názvem Vodní turbíny totiž ukazuje vývoj nejrůznějších typů vodních turbín a kol. Od nejstarší po nejnovější, od těch méně účinných až po ty nejvýkonnější. Návštěvník je přitom pomocí řady tlačítek může sám ovládat.

Začínáme lopatkovým a korečkovým kolem, která sloužila třeba v mlýně pro pohon mlýnice. Rozdíl je v přívodu vody. U lopatkového jde zespodu, u korečkového z vrchu.

Následují turbíny Peltonova, Francisova a Kaplanova. Když jednotlivé turbíny rozpohybujeme a spustíme na lopatky těchto turbín vodu, tak jasně vidíme, jak se vlivem rychlosti a tlaku vody turbína roztáčí. Takto to funguje i uvnitř opravdových vodních elektráren. Nejzajímavější je spustit všechny vodní kola i turbíny najednou. Součástí exponátu je totiž také interaktivní a všemi možnými barvami hrající graf, na kterém může návštěvník sledovat rostoucí účinnost jednotlivých typu turbín.

Věděli jste, že autorem Kaplanovy turbíny byl profesor brněnské techniky Viktor Kaplan? Jeho turbíny byly velice úspěšným vývozním artiklem československého strojírenství. Společnost Vítkovice je vyrábí dodnes, naposledy odtud směřovaly do obří hydroelektrárny v jihoamerické Venezuele.

Zajímavosti:

VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY dodávají turbínové hřídele pro nejvýkonnější hydroelektrárnu světa.

Turbína je mechanický rotační stroj skládající se z jednoho nebo více pohyblivých lopatkových kol umístěných na společné hřídeli, mezi nimiž aktivně prochází kapalina nebo plyn. Kinetická, tepelná a tlaková energie proudícího plynu nebo kapaliny je v turbíně přeměňována na rotační pohyb hřídele stroje. Více zde.


ROZVOD VODY


Kdybyste měli postavit ve městě vodojem, umístili byste jej na kopec nebo do údolí?


To je oříšek, který můžete rozlousknout v interaktivní herně U6 v Dolních Vítkovicích.

Trochu se u toho ale zapotíte. Musíte totiž plnou parou pumpovat vodu, jako byste si chtěli nabrat ze studny do hrníčku. A pak už sledujete cestu vody od vodojemu až do obytného domu. Je to jako byste mohli nakouknout do vodovodního potrubí třípatrového paneláku. Naši malí i velcí objevitelé tady mohou sledovat, jak je proud vody v přízemí silný, o patro výš slábne a v nejvyšším patře už voda pouze kape. Problém s tlakem vody je dán tím, že v U-šestce mají vodojem postavený na stejné úrovni s domem a to je chyba. Kvůli zachování tlaku vody je potřeba vodojemy stavět vždy nejlépe na nejvyšším místě ve městě.

Exponát s názvem Rozvod vody, který je umístěný ve vodní sekci Plující město, dále představuje technologii čistíren odpadních vod. Návštěvníci si je mohou prohlédnout z ptačí perspektivy a na různě detailních modelech zjistit, jak vlastně chemické čištění vody probíhá.


FONTÁNA A VODNÍ HRY

Jestli jste si mysleli, že nejlepší vodní hrátky se dají zažít na koupališti, tak to jste ještě nebyli v interaktivní herně U6 v Dolních Vítkovicích. Tady totiž na návštěvníky čeká klavír, který tryská vodu, nebo legrační vodní výtah sestavený z hrníčků na čaj.

Pobaví se tady celá rodina nebo parta kamarádů. Společnými silami si mohou vytvořit třeba vlastní fontánu. Najdete tady spleť různých potrubí a pump, které návštěvníci musí rozhýbat. Chce to ale trochu zručnosti a trpělivosti. Jeden člověk pumpuje na studniční pumpě, druhý na pístově pumpě a třetí zase ovládá rumpál, který pohání speciální výtah. Je vytvořený z čajových hrníčků a tak trochu pokouší návštěvníkovu trpělivost, protože se často přetočí a pracně načerpaná voda se vylije.

Fontány byly v rámci historie vždy známkou určitého luxusu a povětšinou byly nějak důmyslně realizovány. Takže i my u nás v U-šestce jsme nemohli zůstat pozadu. Když ale návštěvníci vydrží, odměnou jim je překrásná fontána s vodopádem. No a když je to náhodou přestane bavit, můžou se přemístit jen o pár kroků dál, kde na ně čeká speciální hudební fontána, kterou ovládají pomocí mini klaviatury. Při stlačení klávesy se tady kombinuje zvuk, proud tryskající vody a světelné efekty. Kromě zábavy a relaxace si v koutku s názvem Plující město mohou dozvědět třeba něco o vodních pohonech nebo lodní přepravě.