Byla to Mega pecka pro vaše děcka - fotky z Nové Karoliny

 

Velká loupež v Nové Karolině – vypátrání krimi zločinu s mluvícím robotem

V sobotu 31. 5. se v rámci Dnů dětí představil návštěvníkům Nové Karoliny Malý svět techniky U6.  

Mezi děti přivedl i netradičního kamaráda. Jmenuje se Advee a měří 160 centimetrů. Je chytrý i legrační, klidně si s Vámi i povypráví, nebo Vás naučí nějakou technickou vychytávku a ještě vás u toho vyfotí.

Školáci ho běžně najdou v Dolních Vítkovicích, kde pomocí evropských grantů pořádá Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava výuku přírodovědných a technických oborů zábavným způsobem a robota zakoupila.

Advee uvedl detektivní hru Velká loupež v Nové Karolíně. V ní se mohly děti, třeba i s rodiči, stát členy vyšetřovacího týmu, který pomocí indicií vypátrá záhadnou loupež trezoru. Na cestě za lupičem musel splnit celou řadu úkolů. Složit zašifrovaný plánek, vyrobit elektřinu, rozvázat složité uzly nebo v pátrání použít chemii. Na začátku ale musí otevřít tajnou schránku… K tomu všemu pomáhali vrchní detektivové - animátoři Malého světa techniky U6, interaktivní herny v Dolních Vítkovicích. Za splnění úkolů děti dostaly Průkaz úspěšného detektiva a za odměnu si pak zahrály třeba Robofotbal. To je vlastně kopaná v podání robotů z Lega.

Smyslem programu je dětem ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s velkou budoucností. Kdo ji porozumí hned v dětství, zamiluje si ji na celý život. Navíc studovat mohou zájemci na místní univerzitě.

 

O českém robotovi, který chodí a mluví

Robota Advee vyvinula trojice brněnského VUT. Jmenuje se Advee, měří 160 centimetrů, mluví s okolím a dokáže se sám pohybovat. Vývoj robota trval dva roky a Vysoká škola báňská ho zakoupila v rámci projektu Tvoje budoucnost - tvoje volba z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost zaměřeného na vzdělávání žáků a studentů základních a středních škol.