Areály DOV o víkendu 31.8.-1.9. přivítaly půlmiliontého návštěvníka za rok 2013

Ostrava, 2. 9. 2013 - Areály sdružení Dolní oblast Vítkovice o víkendu
přivítaly půlmilióntého návštěvníka za letošní rok

Do Dolních Vítkovic přišel o tomto víkendu už půlmiliontý návštěvník. Návštěvnickou hranici půl miliónu se v areálech sdružení Dolní oblast Vítkovice podařilo letos pokořit o téměř čtyři měsíce dříve než loni. Jubilejním návštěvníkem je sedmnáctiletý Vojtěch Vencl ze Žamberku u Pardubic (na připojeném snímku) a stejně jako jeho loňský předchůdce se i on přišel bavit a učit do interaktivní herny U6 – tzv. malého Světa techniky. Dolní Vítkovice a Landek Park by se i letos mohly dostat do první pětice nejvyhledávanějších turistických cílů v České republice.
    


Pracovníci dolnovítkovického sdružení o víkendu v Gongu, na Vysoké peci č. 1, v U6 i v Landek Parku netrpělivě vyhlíželi toho, kdo se trefí přesně na onu magickou hranici půl milionu. „Nakonec to vyšlo u nás na U-šestce, kam se Vojta vydal i se svým mladším bratrem, babičkou a dědečkem. Nezapřel v sobě studenta IT oboru a budoucího programátora, takže ho nejvíce bavila videa s průvodcem Julesem Vernem a taky naše interaktivní videotrenažéry jízdy v kamionu nebo vlaku,“ popisuje Šárka Želinská z U6 a upřesňuje, že do Ostravy si Vojta přijel užít poslední dny prázdnin k prarodičům. Ti oba vnuky vzali právě do Dolních Vítkovic – jednak proto, že zábavnou vědecko-technickou hernu vnímají jako smysluplné trávení volného času, jednak proto, že dědeček, šestaosmdesátiletý Oldřich, zasvětil celý svůj pracovní život Vítkovicím a chtěl vnoučatům i ženě ukázat, kde a jak pracoval.

Kromě netradičních hrátek s vědou a technikou lákají industriální památky v Ostravě na procházku po stopách výroby surového železa, autentické fárání do podzemí, projížďku pravou důlní mašinkou, na workshopy, výstavy a koncerty. „Výsledné číslo návštěvnosti tvoří školáci, kteří se u nás učí, lidé, kteří se k nám vydají na prohlídku, kulturní nebo společenskou akci, účastníci nejrůznějších odborných konferencí a také ti, kteří k nám přijdou jen tak na procházku nebo posedět s přáteli,“ říká Petr Koudela, ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Rekordy podle něj letos podpořily především letní prázdniny. To návštěvníky přitahovaly hudební festivaly jako Colours of Ostrava, Beats for Love nebo Rocková Ostrava, netradiční výstavy studentských diplomových prací či obřích smaltovaných děl umělců z Česka, Slovenska a Německa. Nejnavštěvovanějším měsícem je za letošní rok zatím červenec, kdy do technických areálů přišlo téměř 200.000 lidí.

„Máme velkou radost, že návštěvnost našich areálů neustále stoupá a že lidi to tady baví a rádi se k nám vracejí. Loni nás navštívilo 533 tisíc lidí, díky čemuž jsme se vyhoupli do první pětky nejnavštěvovanějších míst v celé České republice. V tomto roce bychom se rádi dostali na hranici 700.000 lidí a v tom příštím bychom u nás chtěli přivítat až milión návštěvníků,“ líčí Koudela. Podařit by se to mělo díky velkému Světu techniky, který v Dolních Vítkovicích v roce 2014 otevřou v novém objektu podle projektu Josefa Pleskota. Svět techniky pak představí všemožné vědeckotechnické vymoženosti a objevy zcela netradičním, neokoukaným a zábavným způsobem, takže bude velkým tahounem pro všechny věkové kategorie.